O ZAJĘCIACH

 

Na wstępie bardzo proszę o zapoznanie się z informacjami o stylu, którego chcesz się nauczyć.  Wejdź tutaj : TAIJIQUAN

 

Na treningi zapraszam osoby dorosłe. Typowy dla młodzieńczego wieku nadmiar energii sprawia, że juniorzy lepiej odnajdują się w zewnętrznych stylach gongfu.  Dzieciom i młodszej młodzieży  polecam inne style TU

   

Nauka Taijiquan na podstawowym poziomie nie stawia szczególnych wymogów sprawnościowych, dlatego z powodzeniem mogą się go nauczyć osoby dorosłe. Wiek nie musi być ograniczeniem, pod warunkiem braku wyraźnych przeciwwskazań zdrowotnych, wykazania chęci do nauki, systematyczności i wytrwałego treniningu.

Proces nauczania jest powolny. Taijiquan lubi cierpliwość i skupienie. Poza tradycyjnym - bojowym aspektem praktyka stylu może być pomocna w profilaktyce zdrowotnej. Więcej na ten temat :  TU    

Najliczniej reprezenowana przez uczniów taijiquan jest grupa wiekowa 35-55, jednak adepci taijiquan z powodzeniem trenują do późnej starości. 

 

  

 

 

Taijiquan wykorzystuje połączenie ruchu ciała ze swobodnym przepływem energii wewnętrznej, głębokim oddechem, rozluźnieniem mięśni, siłą wynikającą z prawidłowego ustawienia kości, stawów i ścięgien. Powoli wykonywane sekwencje Taijiquan wraz z praktyką Qigong wymagają mentalnego zaangażowania, skupienia. Systematyczny trening prowadzi do harmonii ciała i umysłu, uczy głębokiej relaksacji oraz jest dążeniem do osiągnięcia 'nieśmiertelności' rozumianej jako sprawność ruchowa i intelektualna do późnych lat życia. 

  

    

 

Tradycyjne metody nauczania Taijiquan są żmudne, a nauka wymaga poświęcenia i wielu lat praktyki. Chińscy mistrzowie trenowali przez wiele godzin, treningi były bardzo rygorystyczne. Często zaczynali ćwiczyć w bardzo młodym wieku. 

 

W dawnych Chinach filozofia taoistyczna określiła zasady dla wielu dziedzin życia, także dla sztuk walki do których zalicza się Taijiquan. Spojrzenie na styl Tai Chi jako na ścieżkę duchowego rozwoju jest zawężeniem, bowiem praktyka wymaga wytrwałej pracy nad ciałem, a metody treningowe prowadzące w efekcie do lepszego zdrowia zgodne są z metodami treningowymi wewnętrzych sztuk walki.

 

 

  

Początkujący adepci taijiquan uczą się postaw, kroków, rozciągają, wykonują ćwiczenia oddechowe, poznają proste ruchy  z formy Yang Taijiquan. Nierozłącznym elementem treningów jest praktyka Qigong Taiji. 

Zapraszam na warsztaty w górach

SPRAWDŹ TERMINY 

 


 

Następnie przechodzą do nauki form stylu Yang (w miejscu i w chodzeniu), ćwiczeń z partnerem, poznają zagadnienia kuli taiji, tuishou (pchanie dłoni) czyli typową dla tego stylu praktykę z partnerem.

Taijiquan oraz Qigong uczą  wytrwałości i cierpliwości, pomagają w osiągnięciu relaksacji, równowagi ciała i umysłu, zwiększają świadomość własnego ciała i co kluczowe .. zapewniają dobry przepływ energii Qi.

 

 

 Podczas treningów główny nacisk kładę na rekreacyjno-relaksacyjne techniki ruchowe (a nie aplikacje bojowe TU), co wynika z potrzeby równoważenia w naszych organizmach negatywnych skutków stresu spowodowanego zbyt szybkim tempem życia oraz hipokinezją, które w konsekwencji prowadzą do chorób cywilizacyjnych jak: otyłość, nerwice, depresje, wady postawy, nadciśnienie, upośledzenie pracy mięśnia sercowego, obniżenie wydolności fizycznej, odwapnienie, zaniku mięśni, problemów krążeniowych. Na początkowym etapie nauki najistotniejszy jest zatem relaks i wzmocnienie organizmu poprzez systematyczny trening taijiquan. Konieczna jest jednak samodyscyplina oraz wytrwałość.

 

Wymagania wstępne wobec ćwiczących:

- zmienne, sportowe obuwie na płaskiej podeszwie (typu hallówki, półtrampki, tenisówki)
- wygodny, niekrępujący ruchów strój sportowy (spodnie z gumką w pasie, koszulka lub bluza) 
- brak przeciwwskazań zdrowotnych do rozpoczęcia ćwiczeń (poważne choroby, kontuzje)
- prośba o zachowanie punktualności
- nie spożywanie posiłków bezpośrednio przed rozpoczęciem zajęć

- wyłączenie lub wyciszenie telefonów komórkowych na czas trwania zajęć

 

 

Migawka z treningu plenerowego grupy początkującej.

 

 


  Zainteresowanych zapraszam do foto galerii - TU